استفاده از عطر
آیا باید از عطر زدن در زیر نور خورشید اجتناب کنید؟

استفاده از کرم ضد آفتاب زمانی که زیر نور آفتاب هستید ضروری است، اما آیا استفاده از عطر در زیر نور خورشید ممنوع است؟ ترکیبات شیمیایی در بسیاری از عطر‌ها هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌توانند واکنش دهند و باعث حساسیت پوست شما شوند.

 

اما همه عطرها حساسیت‌زا نیستند. چند نکته وجود دارد که قبل از استفاده از عطر در زیر نور خورشید باید بدانید. در فرآیند تولید عطر‌های مدرن از مواد مختلفی برای ایجاد رایحه‌های شیرین، تند و ادویه‌ای استفاده می‌شود. ترکیبات مورد استفاده در عطر‌های کارخانه‌ای می‌تواند مصنوعی یا طبیعی باشد.

 

 

به طور معمول عناصر طبیعی مشتق شده از میوه‌ها و گل‌ها، گیاهان و چوب‌ها در کنار ترکیبات مصنوعی برای ماندگاری عطر استفاده می‌شوند. در ساخت برخی از عطر‌ها از مواد پتروشیمی، زغال سنگ، قیر، مشک حیوانی و الکل تحریک‌کننده پوست استفاده می‌شود. برخی از مواد تشکیل دهنده چه مواد طبیعی و چه مصنوعی می‌توانند منجر به واکنش‌های پوستی در هوای آزاد و زیر نور خورشید شوند.

 

نور خورشید و اسپری‌های معطر

 

خرید عطر اورجینال

 

چیزی که احتمالاً در زیست‌شناسی و شیمی دبیرستان یاد نگرفته‌اید این است که چگونه مواد آرایشی با پوست و عناصر خارجی واکنش نشان می‌دهند. با دانستن این عناصر می‌توانید بفهمید چه عطر‌هایی در زیر نور خورشید باعث ایجاد واکنش می‌شوند. برخی از عطر‌ها در مواجهه با نور خورشید می‌توانند باعث واکنش فوتوتوکسیک شوند.

 

خرید ادوپرفیوم زنانه اینسیدنس

 

 

عطر‌های حاوی ترکیبات طبیعی مرکبات مانند لیمو، پرتقال، گریپ فروت می‌تواند باعث واکنش فوتوتوکسیک در پوست‌های حساس شوند و معمولاً به صورت جوش‌هایی شبیه به آفتاب سوختگی روی پوست ظاهر می‌شوند. همین موضوع در مورد روغن‌های پوستی با اسانس مرکبات نیز وجود دارد.

 

 

این عناصر معمولاً در محصولات روشن‌کننده مو استفاده می‌شود. برای مثال از آب لیمو برای سفید کردن تار‌های مو استفاده می‌شد. اگر ترکیبات مرکباتی می‌توانند رنگ مو‌های شما را تغییر دهند، منطقی است در مورد عطر و بدن نیز همین اتفاق بیفتد. افزایش حساسیت ناشی از واکنش نور خورشید با عناصر مرکبات روی بدن می‌تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون، تغییر در ظاهر پوست و علائم درماتیت تماسی از جمله بثورات، قرمزی و تحریک شود. اگر متوجه علائم واکنش شدید، بلافاصله از آب و صابون استفاده کنید. بنابراین هنگام استفاده از عطر در زیر نور خورشید مراقب باشید.

 

خرید اسپری امپرچیفون

 

برخی از واکنش‌های پوستی دیر تا ظاهر شوند

 

در برخی مواقع هنگام استفاده از عطر در زیر نور خورشید فوری علائم حساسیت پوستی ظاهر می‌شود. همچنین برخی عطر‌ها علائم حساسیت را دیرتر نشان می‌دهند. برخی از عطر‌ها نیز می‌توانند باعث واکنش آلرژیک نوری در افراد خاص شوند. واکنش آلرژیک نوری تا چند روز پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ظاهر نمی‌شود.

 

خرید اسپری ضد تعریق مردانه نیوآ

 

علائم واکنش‌های فوتوتوکسیک به سرعت در عرض چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ظاهر می‌شود، اما واکنش‌های آلرژیک نوری پاسخ‌های گسترده‌تری را در سیستم ایمنی ایجاد می‌کنند که منجر به علائم تأخیری می‌شود.

 

 

هنگامی که یک واکنش آلرژیک فوتوالرژیک رخ می‌دهد، سیستم ایمنی بدن شما را به عنوان یک تهدید ایمنی در نظر می‌گیرد و بر این اساس به ناحیه آسیب دیده پوست حمله می‌کند. از آنجایی که بدن شما ممکن است چند روز طول بکشد تا آنتی‌بادی‌های تولید کند و واکنش‌های آلرژیک نوری که معمولاً تا ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ظاهر نمی‌شوند می‌تواند مشکلاتی برای شما ایجاد کند. به همین دلیل در استفاده از عطر در زیر نور خورشید حتماً به این موارد توجه کنید.

 

خرید ادوپرفیوم زنانه 212 وی آی پی

 

عوارض جانبی واکنش‌های فوتوالرژیک معمولاً دردناک است و شامل لکه‌های خارش‌دار پوست همراه با بثورات، ترک خوردگی یا لایه‌برداری پوست و تشکیل تاول‌ها یا جوش‌های مختلف است.

 

عطر خود را با پچ تست کنید

 

روش تست عطر

 

اگرچه پیشرفت‌هایی در زمینه اقدامات ایمنی در تولید لوازم آرایشی انجام شده است، اما پوست هر فرد متفاوت است و ممکن است به هر موادی واکنش دهد. عطرسازان باید استاندارد IFRA در مورد استفاده از موادی مانند مرکبات و سایر موادی که احتمال ایجاد آلرژی وجود دارد رعایت کنند. به همین دلیل در عطرسازی باید به نکات مربوط به استفاده از عطر در زیر نور خورشید توجه کرد.

 

 

برای اینکه واکنش پوست خود را نسبت به یک عطر خاص تست کنید، می‌توانید با اسپری کردن مقدار کمی از عطر روی یک نقطه خاص از پوست این کار را انجام دهید. مقدار کمی از یک عطر را روی پشت دست یا ناحیه کوچکی از بازوی خود اسپری کنید، سپس ببینید آیا علائم واکنش فوتوتوکسیک در عرض چند ساعت یا روز ایجاد می‌شود یا خیر.

 

نکاتی برای استفاده از عطر در زیر نور خورشید

 

راه‌هایی برای استفاده از عطر در زیر نور خورشید وجود دارد که باعث حساسیت پوستی نشود. از اسپری مستقیم عطر روی پوست خودداری کنید. در عوض روی لباس‌ها عطر را اسپری کنید. اگر پوست حساسی دارید مواد تشکیل عطر‌ها را به دقت بررسی کنید زیرا برخی عطر‌ها حاوی مواد شیمیایی مضر هستند.

 

از آنجایی که ایمنی پوست ضروری است، در استفاده از عطر در زیر نور خورشید همیشه مراقب باشید. اگر پوست حساسی دارید یا قرار است به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، استفاده از عطر را توصیه نمی‌کنیم.

 

منبع: glam