نگهداری عطر
چرا عطرها زود خراب می‌شوند؟ اشتباهات نگهداری عطر

امروزه عطرها قیمت بالایی دارند و برای استفاده حداکثری از هر عطر مهم است که آنها را به درستی نگهداری کنید. برای نگهداری عطر محل نگهداری آن اهمیت دارد زیرا عوامل محیطی مختلف می توانند ترکیب شیمیایی فرمول عطر را تغییر دهند. وقتی این اتفاق بیفتد، عطر مورد علاقه تان خراب می‌شود و بوی بدی می گیرد.

 

عطرها با ترکیب دقیق روغن ها، الکل و سایر مواد نگهدارنده ساخته می شوند. روغن های مورد استفاده در عطر به صورت طبیعی و مصنوعی تولید می شوند. اگر عطر گلی دوست دارید، رایحه آن مستقیماً از گیاهان یا میوه ها می آید و به روغن تبدیل می شود. سپس این روغن در ترکیبات عطر استفاده می شود.

 

اگر عطر با بوی مشک یا چرم را ترجیح می دهید، رایحه آن باید به صورت مصنوعی تولید شود زیرا این رایحه ها در مواد طبیعی یافت نمی شوند. از آنجایی که این مواد بوی فراری دارند برای نگهداری آن باید به نکاتی توجه کنید تا فرمول ترکیب شیمیایی آن تغییر نکند.

 

نگه داشتن عطر در حمام

 

عطر باکارات رژ

 

حمام در واقع بدترین مکان برای نگهداری عطر است. هوای حمام دائماً تغییر می کند و رطوبت ایجاد شده در اثر دوش های طولانی و داغ به ترکیب عطر آسیب وارد می کند. آن سرانو مک‌کلین عطرساز معروف می گوید رطوبت حاصل از حمام ترکیباتی مانند مرکبات و گل‌ها را اکسید می‌کند و باعث می‌شود که رایحه و بو و رنگ عطر تغییر کنند.

 

 

یکی دیگر از مشکلات حمام، دمای متغیر آن است. نیکولا پوزانی گفت: اگر عطری در جایی قرار داشته باشد که دمای آن تغییر کند باعث تعریق عطر می شود و ترکیبات عطر دچار تغییرات شیمیایی می شود. بهتر است عطر خود را در اتاق خواب درون کمد و بیرون از حمام خود نگهداری کنید.

 

نگهداری عطر در معرض نور خورشید

 

قرار دادن شیشه های عطر خود در نزدیکی پنجره می تواند پرتوهای زیبایی از نور را در اطراف اتاق شما ایجاد کند. برای عمر عطر را بسیار کوتاه می کند. نور خورشید برای فرمول شیمیایی عطرها مضر است و باعث می‌شود که سریع‌تر از حد انتظار تجزیه شود.

 

  حتی نور مصنوعی لامپ های خانه می تواند باعث از بین رفتن مواد شیمیایی عطرها شود. به همین دلیل است که بسیاری از تولیدکنندگان عطر محصولات خود را در ظرفی از شیشه تیره قرار می دهند. رنگ مات برای محافظت از پیوندهای شیمیایی عطر است.

 

 

بسیاری از عطرها در یک شیشه مناسب قرار دارند و دارای محافظت داخلی در برابر نور خورشید هستند، اما همچنان می توانید برای نگهداری از عطر کارهای بیشتری انجام دهید. بهترین کار این است که مکانی در خانه خود پیدا کنید که نور زیادی نداشته باشد و بهتر است تاریک باشد. بنابراین تمام عطر خود را در یک کشوی مشخص نگهداری کنید.

 

نگهداری عطر در هوای گرم

 

علت پریدن بوی عطر

 

هوای گرم و سرما هر دو برای عطر مضر هستند و سریع ترکیبات عطر تغییر می‌کند. مثلا قرار دادن عطر در داشبورد ماشین باعث خراب شدن سریع آن می شود. مکان های دیگری که باید عطرها را در آن جا قرار ندهید نزدیک طاقچه ها، شومینه ها، بخاری های و شمع ها هستند. دمای ایده آل برای نگهداری عطر بین 60 تا 70 درجه فارنهایت است. اگر فکر میکنید محیط نگهداری عطر خیلی گرم است، می توانید آن ها را در طبقه پایین  یخچال نگهداری کنید. ادو توالت بهترین عطر برای نگهداری در یخچال هستند.

 

 

ریختن عطر در یک بطری متفاوت

 

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که هنگام نگهداری عطرهای خود می توانید مرتکب شوید، قرار دادن محصول در معرض اکسیژن است. نوع بطری عطر بر ماندگاری عطر تاثیر می گذارد. بسیاری از عطرها در یک بطری با درب اسپری عرضه می شوند که قابل جدا شدن نیست. این بسته بندی ایمن ترین بسته بندی است و از تماس با اکسیژن جلوگیری می شود. نباید عطر را در شیشه دیگری بریزید.

 

توجه داشته باشید ترک های شیشه یا شکستگی در عطر باعث ورود اکسیژن و خراب شدن ترکیب شیمیایی عطر می شود. هنگامی که هوا به عطر می رسد، نه تنها ترکیب مواد شیمیایی را تغییر می دهد، بلکه باعث می شود الکل موجود در ترکیبات سریعتر از حد انتظار تبخیر شود. اگر رنگ و بوی عطر تغییر کرد از آن استفاده نکنید.

 

 

قرار عطر در یک قفسه بلند

 

هر چه عطرها را در یک قفسه یا کمد بالاتر قرار دهید، بیشتر در خطر آسیب هستند. حوادثی اتفاق می افتد و اگر شیشه عطر بیفتد یا بشکند، ممکن است همه جا بریزد. حتی اگر ظرف دست نخورده بماند، فرمول همچنان ممکن است خراب شود.

 

  Biljana Ristic، مربی عطر Sephora به The National News گفت: «عطرها ترکیبات ظریفی هستند، بنابراین می‌خواهید مطمئن شوید که محتویات بطری مختل نمی‌شود. درست مانند اکسیژن، تکان دادن می تواند منجر به اکسیداسیون شود که منجر به از بین رفتن عطر می شود.

 

منبع: glam